Hajdúszoboszló - velikán mezi maďarskými lázněmi

Město s těžko vyslovitelným názvem a lázně skýtající těžko zapomenutelný zážitek – to je Hajdúszoboszló. Velikán mezi maďarskými lázněmi.

Obrovský lázeňský komplex poskytuje nezapomenutelné zážitky pro hosty toužící po ozdravení i rekreaci. A taky pro rodiny s malými i velkými dětmi. A to jak v létě, tak v zimě!

Hajdúszoboszló Vás prostě oslní!


Vyvolaný duch moře z druhohor

V životě se stává často, že člověk něco urputně hledá a přitom najde něco jiného. Třeba cennějšího. Stalo se tak i v Hajdúszoboszló v 20tých letech minulého století. Při hloubkových vrtech místo ropy vytryskl na povrch voda s teplotou přes 72ºC. Blahodárné účinky žlutě zabarvené vody záhy rozpoznali místní obyvatelé. Od té doby „žluté zlato“ účinně léčí různé neduhy těla a uklidňuje duši.

Místní termální voda je jakoby pětkrát ředěná mořská voda, nasycena minerály a ionty. Svědectví po moři, které zde bylo v období triasu. Znovu vyvolaný duch moře, které si pamatuje dobu, kdy se objevili první praví dinosauři na zemi.

Hajdúszoboszló – lázeňský „velikán“ v Evropě

První „koupaliště“ v Hajdúszoboszló bylo otevřeno v roce 1927.

V 90tých letech 20. století lázně prošly celkovou obnovou. „Buďme odvážní být velikány!“ – znělo heslo po pádu komunismu v Hajdúszoboszló. A stalo se tak. Rozšířili lázeňské prostory, vybudovali další venkovní zážitkové bazény a postavili první aquapark v Maďarsku s obřími tobogány v celkové délce přesahující 1 km!

V části termálních lázní jsou 4 venkovní a 3 vnitřní bazény s teplotou vody 32, 36,38 ºC. Na koupališti s rozlohou 30 hektarů čeká na návštěvníky 13 bazénů. S umělým vlnobitím, různými zážitkovými bazény pro děti i dospělé a jedním opravdovým unikátem: mediteránním mořským břehem s vodní plochou 6200 m2. To je největší uměle vybudovaný bazén ve Střední Evropě.

V roce 2010 byl zprovozněn Aqua-Palace. Třípatrový krytý zážitkový lázeňský areál o ploše 15.000 m2.

Lázeňský Las Vegas

Ve městě s třiceti tisíc obyvatel se za rok vystřídá přes milion návštěvníků. V nabídce města si každý najde jemu vyhovující ubytovací a stravovací zařízení.

V létě se Hajdúszoboszló promění v tzv. lázeňský Las Vegas. Na hlavní promenádě je nespočet restaurací a zahrádek. Odevšad zní živá hudba – od lidové muziky přes moderní hudbu až ke známým melodiím z maďarských operet. Restaurace a čardy nabízí jak tradiční maďarská jídla, tak speciality mezinárodní kuchyně. A gastronomické zážitky umocní vynikající vína z nedaleké tokajské nebo egerské oblasti.

Hajdúszoboszló může být také výchozím bodem pro poznání východního Maďarska. Při návštěvě pouhých 30 km vzdáleného Národního parku Hortobágy pochopíte, co je „puszta“. Velká uherská nížina, kde uvidíte i zaoblení horizontu. Stepní krajina plné vody a volně se pasoucích endemických zvířat. Atmosféra téměř jako v Africe! Dvacetiminutovou jízdou autem nebo místní hromadní dopravou se dostanete do hlavního města maďarského reformismu – do historického Debrecínu.