Badacsony – wellness, Balaton a víno

Badacsony (čti Badačoň) a jeho okolí je snoubením romantiky divoké přírody, památek na dávné doby a živé současnosti. Homoly vyhaslých sopek, svahy plné vynikajících vín, lesy, rákosí a vlnění Balatonu – to všechno najdete v této známé destinaci Maďarska.

Hora s charakteristickým lichoběžníkovým tvarem byla obydlena Kelty už ve 3. stl. před našim letopočtem. Badacsonyské lisovny vína byly často postavené na zbytcích budov pamatujících období Římské říše ze začátku našeho letopočtu. Od 14. století je místo již trvalo obydleno.

V roce 1857 Badacsony navštívil János Ranolder, biskup z Esztergomu, a řekl: „Tisíce, ba stotisíce cestovatelů z cizích zemí sem budou přijíždět, aby potom, co viděli už všechno krásné – zde spatřili veškerou krásu na jednom místě.“ Ranolder zde nechal postavit kříž, odkud je působivý pohled na Balaton. Jeho prorocká vize se naplnila, jen v počtech se zmýlil. Ročně navštíví horu Badacsony téměř 2 miliony lidí.

Doporučujeme všem, kdo hledá místo, kde turistický ruch a přítomnost člověka nenarušily harmonii přírody. Kdo miluje víno a chce se seznámit s tradiční vinařskou kulturou. Kdo miluje pěší nebo cykloturistiku a chce poznat jinou tvář Balatonu.


Hora Svědectví a Lásky

Čedičové hory rozmístěné náhodně na sever od Balatonu si pamatují na dávné doby, kdy toto území ještě pokrývalo Pannonské jezero. Proto se jim říká „hory svědectví“. Skýtají jedinečné panoramatické výhledy na okolí Balatonu, zajímavé geologické úkazy a lokality výskytu vzácných živočichů a rostlin.

Přírodní bohatství harmonicky doplňuje přítomnost člověka. Vše co zde člověk vytvořil, postavil a uskutečnil, vykazuje hlubokou pokoru a úctu k přírodě. Vinice, zbytky středověkých hradů a kostelů, zámky a domy připomínající tradiční lidovou architekturu v dané oblasti – to vše formuje ráz krajiny, přičemž nezaniká ani divoká krása této vulkanické hory.

Na Badacsonyské hoře je tabulovitý kámen Rózsakö (Růžový kámen). Podle pověsti když si na něho sedne zamilovaná dvojice zády k Balatonu a chytnou se za ruku, do roka se vezmou. Nebo si svoji lásku alespoň zpečetí. Badacsony je tedy svědkem nejen dávných dob, ale také lásky.

Co Je Badacsony?

„Hora svědectví“ – vyhaslá sopka, impozantní stolová hora sopečného původu na severním břehu Balatonu, tyčící 437 m.n.m. Město a stejnojmenný region ležící na břehu Balatonu. Pojem ve vinařství. Výletní místo s množstvím značených turistických stezek a cyklotras.

Co Nabízí Badacsony?

Jedinečné panoramatické výhledy na Balaton a jeho jižní břeh. Výlety a cyklotúry po značených stezkách, které protínají celý kopec. Víno v malých vinárnách, výčepech nebo přímo v rodinných domech (Szürkebarát – Šedivý mnich, Kéknyelű, atd.) Festivaly a slavnosti. Přístav a písčité pláže.